Želim vam predstaviti svoj pogled na gibanje in človeško telo. Naše telo je ustvarjeno za optimalno delovanje!
Telo je naš prvi in najpomembnejši dom – pred hišo ali katerim koli drugim bivališčem. Zato je bistvenega pomena, da se v njem dobro počutimo. Tu se pojavi vprašanje: Kako skrbimo za svoj dom? Kako se gibamo? Kako dihamo? Koliko čutimo sebe?
Kako dobro zaznavaš svoje telo?
Telo ti nenehno pošilja informacije o tem, kako se počuti in kaj potrebuje. Pomembno je, da dvigneš raven zaznavanja in se naučiš povezati z lastno telesno inteligenco.
V današnjem svetu je toliko motilcev, da je včasih težko ostati v svojem centru in ne dovoliti, da ti reklame, hrup, družbena omrežja in drugi zunanji dražljaji odvzamejo pozornost. Sčasoma zaradi tega izgubljamo stik s sabo, telo pa se navadi nenehne pripravljenosti na nekaj, kar naj bi bilo "pomembno".
Zato je izjemno koristno imeti prakso, ki te vrača k sebi – stran od vseh motenj, kjer se dih umiri, um in telo pa povežeta. To je lahko karkoli: sprehod v naravi, meditacija, čutno-gibalna vadba, dihalne tehnike,...
Skozi te prakse se učimo prenašati sproščenost tudi v vsakodnevna opravila. Tako postajamo mirnejši, bolj vitalni, imamo več energije in se na splošno bolje počutimo.
Kako dihaš?
Dih je temelj gibanja, ki vpliva na naše fizične sposobnosti. Kadar dihamo sproščeno in globoko, čutimo svoje telo in povečamo svojo sposobnost gibanja. Boljše dihanje lahko poživi naše gibanje in ustvari brezhiben tok, ki usklajuje um in telo.
Motilci, ki smo jih zgoraj omenili, močno vplivajo tudi na dihanje. Kadar smo pod stresom in napetostjo, dihamo plitko – prsni koš se premika predvsem navzgor in navzdol, trebušna prepona pa ostaja neaktivna.
Optimalno dihanje je sproščeno, globoko in naravno – skozi nos, v spodnji del pljuč, z aktivnim gibanjem trebušne prepone.
Kako se gibaš?
Se vam ne zdi nenavadno, da z odraščanjem postajamo močnejši, a hkrati izgubljamo sposobnost opravljanja povsem naravnih gibov, kot so lahkotno premikanje pri tleh, skakanje ali visenje?
Plazenje in visenje sta za desetletnega otroka nekaj povsem enostavnega, medtem ko lahko štiridesetletniku predstavljata že pravi izziv.
Z redno vadbo osnov prvinskega gibanja, kot sta hoja po vseh štirih in globok počep, se telo ponovno prilagodi in celo pomladi. Raziskovanje takšnega gibanja lahko močno izboljša gibljivost sklepov, poveča moč, izboljša telesno koordinacijo in okrepi motorične sposobnosti.
Želim te spodbuditi, da poiščeš obliko gibanja pri tleh in visenja, ki ti ustreza, ter jo vključiš v svoj trening in življenjski slog.
Ponujam INDIVIDUALEN GIBALNI COACHING
S klikom na spodnjo povezavo lahko izveš več o moji ponudbi:
Gibalni coaching – izboljšanje gibalnih sposobnosti